توانا

وبلاگ تخصصی توان بخشی

کفش پاشنه بلند نپوشید

كفش بدون پاشنه نپوشيد
جام جم آنلاين: يك متخصص فيزيوتراپي گفت: پاشنه كفش بايد به اندازه‌اي باشد كه مركز ثقل بدن حفظ شود و اگر كفش بدون پاشنه باشد، آسيب جدي به مفاصل و كمر وارد مي‌شود.

شهلا زاهد‌نژاد در گفتگو با ايسنا اظهار كرد: كفش مناسب براي مردان بهتر است داراي پاشنه‌اي به اندازه يك اينچ و براي زنان نيز بايد داراي پاشنه‌اي به اندازه 1.5 تا 2 اينچ باشد.

وي افزود: اگر كفش پاشنه نداشته باشد، مركز ثقل بدن به سمت عقب كشيده مي‌شود و براي حفظ تعادل بدن عضلات منقبض مي‌شوند كه به اين ترتيب به مفاصل فشار وارد مي‌شود.

زاهدنژاد تصريح كرد: اگر پاشنه كفش بيش از حد بلند باشد نيز مركز ثقل بدن به سمت جلو منحرف مي‌شود كه در چنين شرايطي به ستون فقرات و مفاصل آسيب وارد مي‌شود و قوس كمر از بين مي‌رود.

وي خاطرنشان كرد: كفش كودكان نيز بايد داراي پاشنه باشد. كفش داراي پاشنه 1.5 تا 2 سانتي‌متري براي كودك مناسب است.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز با بيان اين كه كفش خشك به پا آسيب مي‌رساند، گفت: همچنين علاوه بر پاشنه كفش، جنس نرم و انعطلاف‌پذير كفش بسيار مهم است و پا بايد در كفش براحتي حركت كند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۹ساعت 16:23  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  | 

دکترای حرفه ای فیزیوتراپی

دکترای حرفه ای فیزیوتراپی ، افقی تازه در توسعه علوم پزشکی

 فیزیوتراپی

از آنجایی که انسان طی قرن ها از روش های فیزیکی برای درمان امراض استفاده می کرد ، به مرور مراکزی جهت تعلیم آکادمیک این روش های درمانی در قالب رشته فیزیوتراپی تاسیس گردید و این تکنیک های درمانی تجربی به صورت علمی درآمد .

جنگ جهانی اول ، شیوع فلج اطفال وجنگ جهانی دوم عواملی بودند که اهمیت و نیاز جامعه را به این رشته نوین بیش از پیش آشکار ساختند و بر سرعت روند رو به رشد فیزیوتراپی افزودند .

گذشت زمان و توسعه دیدگاه تکامل گرای انسان ، نیازها و انتظارات جدیدی را مطرح می سازد و در نیل به این نیازها ، سازوکارهایی جدید ابداع می گردد . در حقیقت هر تغییر و تجدید نظری ، در پاسخ به این نیازها و انتظارات شکل گرفته و ایضاً خواهد گرفت . دگرگونی های رشتۀ فیزیوتراپی نیز بر همین مبنا قابل تفسیراست یکی از مهمترین و نیز ضروری ترین تغییرات این رشته در طول تاریخ ، تجدید نظر و تغییر در مقطع ورودی فیزیوتراپی از کارشناسی به دکترای بالینی (حرفه ای ) می باشد .

 DPT  مخفف Doctor of physical therapy می باشد و عبارتست از مقطع دکترای حرفه ای (دکترای بالینی ) فیزیوتراپی که به صورت پیوسته ارائه می شود و طول دوره آن حدود 6 سال می باشد . این مقطع تحصیلی که در سطح ورودی دانشگاه           (entry – level) می باشد ، یک مدرک بالاتر از لیسانس (post baccaluareat)است که در جهت تربیت فیزیوتراپیست هایی که بتوانند به صورت بالینی ارائه خدمات فیزیوتراپی نمایند ، تدوین شده است .

اولین دانشگاه در دنیا که افتخار ارائه دکترای حرفه ای فیزیوتراپی را در سطح ورودی دارد ، دانشگاه کرایتون آمریکا می باشد که اولین گروه دانشجویان دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در سال 1996 میلادی از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند . پس از آن ، دانشگاه های دیگر ، از جمله دانشگاه های بلمونت و مینه سوتای آمریکا از این تجربه موفق دانشگاه کراتیون استفاده نموده و اقدام به تاسیس مقطع دکترای حرفه ای در رشتۀ فیزیوتراپی نمودند .

سرانجام در سال 2001 ، با وجود بعضی مشخصات بارز فیزیوتراپی در آمریکا ، مانند شناخته شدن به عنوان نوعی پزشک (practitioner) ، دسترسی مستقیم به بیمار(Direct Access ) ، تخصص های فیزیوتراپی (MPT ) ، سیستم درمانی در آمریکا جهت ملاحظه فیزیوتراپیست ها در مراقبت های اولیه (Primary health care ) تمامی فیزیوتراپیست ها را اجبار کرد که با گذراندن بعضی دروس ، حتی توسط آموزش از راه دور واژه دکتر (DR) را در اول اسم خود بگذراند . در همین راستا ، انجمن فیزیوتراپی آمریکا (APTA ) نیز اعلام نمود که انتظار دارد در خلال 10 سال آینده ، اکثر دانشکده های فیزیوتراپی سطح ورودی دکترای حرفه ای فیزیوتراپی (DPT) را ارائه نمایند .

این جریان فراگیر ، پس از آن که اکثر دانشگاه های معتبر آمریکا را با خود همراه کرد ، به خارج از مرزهای این کشور نیز گسترش یافت .

در سال 2004 فیزیوتراپیست های هندی ، با پیگیری قانونی از طرف مراجع عالی قضایی توانستند کلمه دکتر (DR) را در اول اسم خود بگذارند . به دنبال آن ، دانشگاه های دیگر در سراسر دنیا در مفاد دروس فیزیوتراپی تجدید نظر کرده و آن را به DPT ارتقا خواهند داد . به عنوان نمونه ، دانشگاههای استرالیا و حتی پاکستان ، DPT را برای سال 2008 عملیاتی کرده اند .

در یک دوره آموزشی DPT عناوینی چون تشخیص افتراقی ، فارماکولوژی ، رادیولوژی و موارد مشابه که در دوره های دیگر فیزیوتراپی یا ارائه نمی گردند و یا در صورت ارائه ، فاقد اهمیت لازم می باشند ، مطرح است .

هر موسسه ای که مقطع دکترای حرفه ای فیزیوتراپی (DPT ) را به صورت سطح ورودی (entry – level ) ارائه می دهد، اگرچه ضروری نیست ، اما باید در نظر بگیرد که مقطع دکترای حرفه ای انتقالی فیزیوتراپی (TDPT) نیز دارای متقاضیان فراوانی است .

TDPT مخفف Transitional Doctor of Physical therapy می باشد و عبارتست از دکترای حرفه ای انتقالی از دوره های لیسانس و فوق لیسانس فیزیوتراپی که دوره آن معمولاً بسته به شرایط مراکز آموزش دهنده بین 18 تا 36 ماه می باشد . ولی به طور معمول در اکثر جاها 2 سال می باشد .

دوره های آموزشی حرفه ای DPT این امکان و توانایی را به فرد می دهند که تجربیات آموزشی کلینیکی را وسعت بخشد ، عمق و گسترۀ علمی را افزایش داده و فرد را به نحو مؤثرتر و مطلوب تری در فعالیت های کلینیکی و آکادمیک وارد می نماید تا پاسخ گوی انتظارات و نیازهای جامعۀ بیماران باشد .

باتوجه به آنچه در فوق ذکر گردید ، می توان نتیجه گرفت که در حقیقت نسل جدیدی از پزشکان با عنوان دکترای حرفه ای فيزیوتراپی در حال شکل گرفتن می باشند که شاید به لحاظ گستردگی دومین گروه بعد ازپزشکی( Physician) می باشند ، شاید بتوان گفت : علم بی محابا و بی توقف به سمت تکامل می رود و هزینه آن را از موانع با تمام قدرت می گیرد .

اما در حالی که سیر شتاب دار تحولات و تغییرات ، رشته فیزیوتراپی را در گسترۀ جهانی با افق های تازه ای روبرو ساخته ، در کشورمان ، ایران ، موانع و مشکلات فراوان سعی در جلوگیری از ایجاد چنین تحولی را دارند .

اگرچه این مقاومت های نابجا و گاهاً ناشی از تعصب محکوم به شکست است ، اما منجر به کند شدن این جریان در مقطع زمانی کوتاه خواهد شد که همین وقفه نیز به هیچ وجه به صلاح جامعه پزشکی کشور و نیز بیماران نخواهد بود و به عقب ماندگی های علمی کشور خواهد افزود . در حال حاضر در ایران رشته فیزیوتراپی در 3 مقطع کارشناسی ( به عنوان سطح ورودی ) ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در 11 دانشگاه تدریس می شود و امید است که بزودی دانشگاه های ما نیز با تاسیس مقطع دکترای حرفه ای فیزیوتراپی (DPT ) به عنوان سطح ورودی ، بر افتخارات علمی کشور بیافزایند . البته طبیعی است که چون این رشته در ایران از سابقۀ چندان زیادی برخوردار نیست ، به همین دلیل تا حدودی کمیت و کیفیت آن مهجور مانده است که خوشبختانه در طی سال های اخیر ، مسولان محترم کشوری نسبت به اهمیت و لزوم آن توجه بیشتری نموده اند . تصویب مجوز تاسیس کلینیک فیزیوتراپی برای فارغ التحصیلان این رشته و عضویت در سازمان نظام پزشکی در تاریخ 1/5/78 ، اعلام ضریب تعرفه داخلی خدمات فیزیوتراپی توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در سال 1380 از جمله این اعتبارات است و بوقوع پیوستن تمام این اتفاقات خوب ، اگرچه کمی دیر، اما مطلع و نوید بخش دوران رشد و توسعه علم فیزیوتراپی در ایران است که مطمئناً منافع ملی را نیز در مجامع بین المللی علمی به همراه داشته و نیز خواهد داشت . انتظار می رود ، در سال جاری که به نام سال نوآوری و شکوفایی مزین گشته ، شاهد فراهم آمدن بستر مناسب جهت نوآوری در تاسیس دکترای بالینی فیزیوتراپی در ایران باشیم که به حتم موجبات شکوفایی هرچه بیشتر علمی کشور خواهد شد . تحقق این مهم ، همت و حمایت همگان را طلب می کند . شاید سال 87 در تاریخ تحولات رشته فیزیوتراپی در ایران جاودانه گردد .

 ان شاء ا...

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 14:42  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  | 

قطع عضو

قطعاً قطع عضو يا قطع اندام براي هر كس پديده‌اي دردناك است.  زماني كه يک اندام نه تنها به عملكرد فرد كمك نمي‌كند،  بلكه مزاحم آن مي‌باشد يا وجود آن براي فرد خطرناك است وساير درمانها نتيجه بخش نيست چاره‌اي جز قطع عضو نمي‌ماند. فرض كنيد كه فردی مجبور است با يک زخم مزمن در پا راه برود در هرقدم درد بسيار شديدي حس كند  واين بيماري به ساير درمانها جواب نداده است. همچنين وجود عفونت در زخم جان بيمار را تهديد می‌كند. پس نداشتن چنين عضوي بهتر از داشتن آن است. يا وقتي كه در اثر تصادف اندام آسيب ديده ديگر زنده نخواهد ماند، نگهداشتن آن تنها به خطر انداختن جان بيمار است. زيرا با ايجاد عفونت و راه يافتن عفونت به خون، جان فرد به خطر مي‌افتد. حتي اگر اعصاب و بافتهاي مختلف عضو به حدي آسيب ديده باشند كه در آينده نه تنها عضو مورد نظر مفيد نباشد بلكه مزاحم زندگي روزمره شده و با ايجاد عفونتهاي مكرر زندگي فرد را مختل مي‌سازد، پزشك تصمِيم به قطع عضو مي‌گيرد. مطمئناٌ پزشك قطع عضو را به عنوان آخرين امكان در نظر مي‌گيرد اما قبل از آن مي توان سوالات خود را از پزشك پرسيد. يکی از مهمترين اقدامات در قطع عضو توانبخشی می باشد. مهمترين عضو يك تيم توانبخشي فرد دچار قطع عضو است. تمامي تلاشها براي بهبود كيفيت زندگی او صورت مي‌گيرد. بهتر است بيمار قبل از جراحي جهت هماهنگي‌هاي لازم و شروع توانبخشي پيش از عمل جراحي و كسب آموزشهاي لازم براي مدت پس از عمل توسط تيم توانبخشي ويزيت شود. اعضاي تيم شامل پزشك متخصص طب فيزيكي و توانبخشي، كارشناس اندام مصنوعي، كارشناس فيزيوتراپي، كارشناس كاردرماني و روانشناس است. از طرف ديگر برخی از بيماريها پيشرونده مي باشند و يا در صورت عدم مراقبت ممكن است پيشرفت كنند. قسمت باقي مانده عضو ممكن است در معرض آسيب باشد يا در مواردي پس از قطع يك اندام تحتاني پس از چند سال نياز به قطع اندام مقابل نيز پيدا ‌شود. لذا بايد روشهاي پيشگيري وحفظ قسمت باقي مانده و همچنين اندام مقابل بخوبي فراگرفته شود. مثلاً در مورد بيماريهاي عروقي قطع سيگار بسيار ضروري است. لذا مشاوره با يک تيم توانبخشی قبل و بعد از قطع عضو ضروری است. در اينجا سعی شده موارد ضروری بصورت ساده نوشته شود.

چقدر از اندام بايد قطع شود؟  

بعد از تصميم به قطع عضو دومين سؤال اين است كه چقدر از اندام بايد قطع شود و آيا امكان نگهداشتن مقدار بيشتري از اندام وجود دارد؟

مقداري عضو كه بايد قطع شود بستگي به نوع بيماري و شدت آن دارد. اگر چه وسايل تشخيصي زيادي جهت تعيين سطح قطع عضو وجود دارد اما بايد اين مسئله را به پزشك محول كرد زيرا در اتاق عمل ممكن است شرايطي پيش آيد كه پزشك ناچار باشد عضو را ازمحل بالاتري قطع كند. مثلاً اگر خونرساني قسمت در نظر گرفته شده كم باشد بايد عضو را از بالاتر قطع كرد به حدي كه قسمت باقي مانده خونرساني خوبي داشته باشد. بجز موارد خاصي هرچه طول اندام باقي مانده بيشتر باشد عملكرد آن پس از قطع عضو بهتر خواهد بود. اما اگر عضو باقي مانده خونرساني كافي نداشته باشد، ايجاد زخم مزمن و مشكلات ديگر جراح را مجبور خواهد ساخت مجدداً بيمار را به اتاق عمل برده و دوباره بيمار تحت عمل جراحي قرار دهد. در هر حال طول اندام باقي مانده هر چقدر باشد مي‌توان اندام مصنوعي مناسبي براي آن تهيه نمود.

مراحل قطع عضو 

  بعد ازبستري شدن دربيمارستان و انجام چند آزمايش بيمار را به اتاق عمل برده و با بيهوشي، عمل جراحي انجام مي‌گيرد. مدت عمل جراحي معمولاً بين يك تا دو ساعت است. بعد از عمل جراحي براي بيرون آمدن ترشحات از يك «درن» استفاده مي‌شود.  ممكن است بعد از اينكه بيمار بهوش آمد احساس ‌كند كه اندام قطع شده هنوز وجود دارد. بسياري از بيماران نگران اين مسئله مي باشند. اما حس کردن عضو قطع شده يك امر طبيعي است كه به آن «حس‌كاذب » گفته مي‌شود و بمرور زمان برطرف مي‌گردد. ممكن است برخي از بيماران متوجه اين مسئله نباشند مثلاً گاهي از خواب بلند شده و فكر مي‌كنند هنوز اندام وجود دارد لذا سعي می کنند با آن راه رفته  و در نتيجه زمين مي‌خورند. معمولاً "درن" پس از 24 ساعت كشيده مي‌شود. دراين زمان  بيمار توسط پزشك متخصص طب توانبخشي ويزيت شده و راهنمائي‌هاي لازم به بيمار داده مي‌شود و برنامه توانبخشي با همكاري فيزيوتراپ و كارشناس اندام مصنوعي هماهنگ شده و آغاز مي‌گردد. فيزيوتراپ در اين مرحله به بيمار آموزش مي‌دهد كه چگونه با عصاي زير بغل يا وسايل كمكي ديگر می تواند راه برود. افرادي كه قطع عضو زير زانو شده‌اند معمولاً نياز به ويلچر ندارند اما افراد با قطع عضو بالاي زانو ممكن است بطور موقت نيازمند ويلچر باشند. پس از تكميل مرحلة توانبخشي فرد قادر خواهد بود به زندگي عادي روزمره خود برگردد.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۸۶ساعت 20:32  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  | 

کفش مناسب

 

دبير كنگره فيزيوتراپي ايران اعلام كرد: كفش‌هايي كه تمام پا را بپوشانند از استاندارد لازم برخوردارند، اما صندل‌ها فاقد استاندارد لازم هستند.دكترعباس رحيمي فيزيوتراپيست و عضو هيات علمي دانشكده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه مفاصل تحتاني به خصوص مفصل زانو بسيار حائز اهميت است، گفت: نرمش‌هاي تند و سريع هيچ نفعي براي بدن ندارند و بهترين راه تقويت عضلات، منقبض و منسبط كردن آن است.  

وي با اشاره به اين كه در تقويت عضلات زانو بايد هر دو زانو حتي زانوي آسيب ديده را نرمش داد، افزود: نشستن به صورت چهارزانو و اساسا هر حالتي كه كشكك زانو را مورد فشار قرار دهد، باعث درد مفاصل مي‌شود. همچنين در بالا رفتن از پله‌ها ابتدا پاي سالم و در پايين آمدن از پله‌ها بايد پايي كه آسيب ديده را قرار داد. دكتر رحيمي تصريح كرد: طبق تحقيقات انجام شده، كمتر از ده درصد مردم هيچ دردي در بدن ندارند و ساير افرادي كه در حال حاضر دچار درد درعضلات نيستند ممكن است در دوره‌اي از زندگي به آن دچار ‌شوند.وي با بيان اينكه كارهاي خانه و بالا رفتن از پله‌ها به صورت سريع، ورزش محسوب نمي‌شود، اذعان كرد: آويزان كردن پا هنگام نشستن روي صندلي باعث افزايش درد در مفصل زانو مي‌شود.

به گفته وي تردميل (دوي ثابت) بهترين روش تقويت عضلات و مفاصل است. اين فيزيوتراپيست دردهاي پشت و دردهاي كمر را متفاوت دانست و افزود: زنان قد بلند بيشتر به دردهاي پشت مبتلا مي‌شوند و افرادي كه از كفش‌هاي پاشنه بلند استفاده مي‌كنند عموما دچار كمر درد شده ولي بعضي افراد براي كاهش درد زانو خود را خم كرده يا بدن خود را به طرف جلو قوس مي‌دهند كه در هر صورت باعث درد زانو در آنها مي‌شود.

وي پيچ خوردگي مچ پا را از ديگر آسيبهاي‌ كفش‌ پاشنه بلند دانست و خاطرنشان كرد: در حالت عادي پا برهنه حركت كردن باعث كمر درد مي‌شود و حتما بايد كفش‌ها دو تا سه سانتيمتر پاشنه داشته باشند. همچنين كفش بايد تمام پا را بپوشاند و صندل‌هايي كه اغلب در تابستان استفاده مي‌شوند استاندارد نيستند

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۸۶ساعت 15:25  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  | 

خار پاشنه

خار پاشنه‌ heel spur

شرح بیماری 

خار پاشنه‌ پا عبارت‌ است‌ از به‌ وجود آمدن‌ یك‌ زائده‌ استخوانی‌ در پاشنه‌ پا كه‌ باعث‌ درد و مشكل‌ در راه‌ رفتن‌ می‌ شود.

علایم‌ شایع‌

گاهی‌ علامتی‌ ندارد.

درد در كف‌ پاشنه‌ پا به‌ صورت‌ خود به‌ خودی‌ یا در اثر فشار آوردن‌

علل‌

وارد آمدن‌ استرس‌ یا آسیب‌ به‌ بافت‌ پاشنه‌ پا كه‌ منجر به‌ التهاب‌ و استخوانی‌ شدن‌ رباط‌های‌ كف‌ پا می‌ شود.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

دویدن‌

این‌ حالت‌ كمتر در اثر راه‌ رفتن‌ زیاد به‌ وجود می‌ آید.

ایستادن‌ به‌ مدت‌ طولانی‌

چاقی‌

پیشگیری‌

- از انجام‌ فعالیت هایی‌ كه‌ در زمان ابتلا به این بیماری باعث‌ وارد آمدن‌ فشار مداوم‌ به‌ پا می‌ شوند، خودداری‌ كنید.

- كفشی‌ بپوشید كه‌ در قسمت‌ پاشنه‌، یك‌ بالشتك‌ پلاستیكی‌ یا نمدی‌ داشته‌ باشد.

عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً با درمان‌ محافظه كارانه‌ قابل‌ معالجه‌ است‌. اگر درمان‌ محافظه‌ كارانه‌ موفقیت ‌آمیز نبود، خار پاشنه‌ را غالباً می‌ توان‌ با جراحی‌ معالجه‌ كرد.

عوارض‌ احتمالی‌

به‌ وجود آمدن‌ مشكلاتی‌ در قسمت‌ پایین‌ کمر یا زانو به‌ دلیل‌ لنگیدن‌ مداوم‌

درمان‌ 

- یك‌ كفی‌ مناسب‌ در كفش‌ خود بگذارید تا فشار روی‌ پاشنه‌ كم‌ شود.

- از وسیله‌ مناسب‌ حفظ‌ قوس‌ كف‌ پا یا قالب‌ مناسب‌ كف‌ پایتان‌ استفاده‌ كنید.

- در مواردی‌ كه‌ درد حاد وجود دارد، روی‌ ناحیه‌ دردناك،‌ كمپرس‌ سرد یا كیسه‌ یخ‌ 4-3 بار در روز هر بار به‌ مدت‌ 15-10 دقیقه‌ بگذارید.

- ندرتاً جراحی‌ برای‌ در آوردن‌ خار پاشنه‌

داروها

برای‌ برطرف‌ كردن‌ درد خفیف‌، می ‌توان‌ از داروهایی‌ مثل‌ استا مینوفن یا اسپرین استفاده‌ كرد.

تزریق‌ استرویید به‌ درون‌ ناحیه‌ ملتهب‌ برای‌ كاهش‌ التهاب‌

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری 

هر چقدر كه‌ می‌ توانید روی‌ پاشنه‌ پا فشار نیاورید، خصوصاً در اوایل‌ درمان‌

رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی ‌شود، مگر این‌ كه‌ اضافه وزن داشته‌ باشید. در این‌ صورت‌، باید وزن‌ خود را كم‌ كنید تا از فشار وارده‌ به‌ كف‌ پا كم‌ شود.

در چه شرایطی باید به پزشك مراجعه نمود؟

اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علائم‌ خار پاشنه‌ را دارید.

اگر علی‌ رغم‌ درمان‌، درد یا ناتوانی‌ ادامه‌ یابد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۶ساعت 20:4  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  | 

پوکی استخوان

 

پوكي استخوان نوعي بيماري وخيم است كه باعث شكنندگي استخوانها مي‌شود...

توده استخواني هر فرد معمولا در 30 تا 35 سالگي به بيشترين ميزان خود مي‌رسد.

پس از اين سن،‌ كاهش توده استخوان به صورت يك روند طبيعي پيري آغاز مي‌شود.

پوكي استخوان وقتي بروز مي‌كند كه كاهش توده استخوان بيش از حد سريع باشد

بقیه در ادامه مطلب......

 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آبان ۱۳۸۶ساعت 14:42  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  | 

آشنايی با فيزيوتراپی(قسمت دوم)

آشنايی با فيزيوتراپی

  فيزيوتراپی يكی از شاخه های توانبخشی می باشد كه شامل شاخه های زير است :

الکتروتراپی

حرکت درمانی ومکانوتراپی

آبدرمانی

 

»  الكتروتراپی
  دستگاه های مورد استفاده در الكتروتراپی با هدف كاهش درد ، كاهش اسپاسم ، كاهش چسبندگی ، بازآموزی و تقويت عضلات بيماران به صورت زير تقسيم بندی می‌شود :

 

1- استفاده از اشعه مادون قرمز (IR : Infer a Red)
   اشعه مادون قرمز جريانی با طول موج 1000 تا 40000 آنگسترم می‌باشد كه وقتی با بدن برخورد می كند به گرما تبديل شده و باعث افزايش جريان خون در نقطه درمان می‌شود و در نتيجه باعث بهبود تغذيه و دور شدن مواد زايدی كه به علت سيكل درد ايجاد شده‌اند می شود.

 

موارد كاربرد :
1- كاهـــش درد
2- كاهش اسپـاسم
3- كاهـش سفتـی
4- افزايش دامنه حركتی  
5- صدمات و ضايعات ورزشی
6- آماده سازی بيمار برای انجام حركات‌
 ورزشی‌ و تكنيكهای ‌درمانی

 

2- استفاده از کيسه داغ (HP : Hot Pack)
   كيسه مخصوصی است كه دارای گرمای مرطوب بوده و ضمن گرم نمودن ناحيه مورد درمان با خاصيت افزايش گردش خون در ناحيه درمان كاربردهای زير را دارد.

  

موارد كاربرد :
1- كاهش اسپاسـم
2- كاهــش درد
3- كاهش‌چسبندگی
4- کاهش سفتی بافت نرم
5- فزايش دامنه حركتی
6- كاهش گرفتگی عضله
7- آماده‌سازی‌‌ بيمار‌ برای‌ انجام‌ حركات‌ ورزشی‌ و تكنيكهای‌ درمانی

 

3- استفاده از امواج مافوق صوت (US : Ultra Sound)
   اشعه مافوق صوت با فركانس بيش از 20000 هرتز و شدت 0.5 تا 3 ولت بر سانتيمتر با عمق نفوذ حدود 5 سانتيمتر كه با ايجاد گرمای عمقی در بدن باعث افزايش گردش خون و نفوذ پذيری غشاء سلولی و نيز تخليه منطقه درمان از مواد دردزا می‌شود.

 

موارد كاربرد :
1- از بين بردن چسبندگـی
2- كاهش التهاب
3- كاهش اسپاسم عضلانی
4- كاهش درد و ...
5- آزاد‌سازی‌‌ بافت‌ از مواد دردزا
6- افزايش‌دامنه‌حركتی

 

4- استفاده از امواج دياترمی (SWD : Short Wave Diathermy , MWD : Micro Wave Diathermy)
   از انواع امواج كوتاه راديويی است که طول موج SWD مورد استفاده در فيزيوتراپی 11متر و فركانس آن 12.27 مگاسيكل می‌باشد.
   طول موج MWD مورد استفاده در فیزیوتراپی 12 متر و فرکانس آن 2450 مگاسیکل می باشد که باعث ایجاد گرمای عمیقی در ناحیه درمان می شود.

 

موارد كاربرد :
1- كاهش اسپاسم
2- كاهش درد
3- افزايش دامنه حرکتی

 

5- استفاده از جريان گالوانيک (Galvanic)
   در عضلاتی که به علت قطع عصب و يا ضايعه عصبی قادر به انقباض نيستند ، زمان تحريک بالايی لازم است تا جريان به همه فيبر های عضله برسد و باعث انقباض آن عضله شود و جريان گالوانيک با شدت 0.5 تا 2.5 ميلی آمپر ، ولتاژ کمتر از 100 ولت ، زمان تحريک 100 و 300 و 1000 و 3000 ميلی ثانيه را انتخاب کرده و باعث انقباض عضله می شوند.

 

موارد كاربرد :
1- ضايعات نخاعی
2- قطع عصب
3- نروپاتيهای شديد

 

6- استفاده از جريان فاراديک (FAR : Faradic)
   جريانی با زمان تحريك كوتاه است يعنی با زمان تحريك 0.1 و 0.3 و 1 و 3 ميلی‌ثانيه و در مواردی كه عصب سالم بوده ولی عضله توانايی لازم برای انقباض را ندارد به كار می رود.

 

موارد كاربرد :
1- سكته مغزی
2- بيماران ناتوان
3- بعد از تاندون ترانسفر
4- سالمندان ناتوان C.V.A
5- نروپاتيهای خفيف و ميوپاتيها

 

7- استفاده از جريان های پرفرکانس (IF : Inter Frential)
   در اين جريان از تداخل دو جريان پرفركانس ، يك جريان مدوله شده كم فركانس ايجاد می شود که امواج 2000 هرتز آن جهت تقويت عضلات عمقی و امواج 4000 هرتز جهت كاهش درد و اسپاسم استفاده می‌شود.

 

موارد كاربرد :
1- كــاهــش درد
2- كاهش التهاب
3- تقويت عضلات
4- كــاهــش ادم
5- بازآموزی عضلات
6- درمان‌ بی‌اختياری ‌ادرار

 

8- (TENS : Trance cutaneouse Electrical Never Stimulation)
   Trance cutaneouse Electrical Never Stimulation يعنی با استفاده از جريان الكتريكی از طريق پوست باعث تحريك عصب ناحيه درمان شويم و جريانی با فركانس 50 تا 150 هرتز می باشد كه شدت آن بين 12 الی 30 ميلی آمپر می باشد كه با اشكال مختلف و به صورت ضربه ای و نرمال طراحی شده است و از طريق بسته شدن دريچه درد و ترشح آندروفين باعث تشكيل درد می شود.

موارد كاربرد :
1- كاهش‌ دردهای عصبی
2- كاهــش اسپاسم
3- كاهش دردهای متعاقب اعمال جراحی
4- كاهش ‌دردهای ‌متعاقب‌ صدمات ‌و ضايعات ‌ورزشی
5- كاهش دردهای مزمن و مداوم مثل كمر درد ، سردرد و ...

 

9- (HV : High Voltage)
   اشعه ای با طول موج 100 تا 400 نانومتر بوده كه با بلوكه كردن سيستم سمپاتيك باعث افزايش گردش خون در ناحيه می شود.

موارد كاربرد :
1- افراد ديابتی
2- زخمهای فشاری
3- بيماران سرمازده

 

10- استفاده از اشعه ليزر (Light Amplification by Stimulated Emit ion of Radiation)
   تقويت نور بوسيله گسيل تشعشع تحريك شده که به اختصار ، ليزر خوانده می شود. در فيزيو تراپی از ليزر كم توان جهت ترميم و كاهش درد و ... استفاده می شود.

 

موارد كاربرد :
1- كاهش التهاب
2- كاهش درد
3- كاهش چسبندگی
4- تاندونيت و بورسيت

 

11- (UV : Ultra Violet)
   اشعه با طول موج 1800 تا 3900 آنگستروم و با عمق نفوذ كمتر از 0.1 ميلی متر است و با تأثيرات شيميايی كه در بافت های بدن ايجاد می كند جهت درمان برخی از اختلالات و بيماريهای پوستی و جلدی به كار می رود و بنابراين جريان خون و در نتيجه ساخت و ساز در ناحيه را افزايش داده و به ساخته شدن ويتامين D نيز كمك می شود.

 

موارد كاربرد :
1- ترميم زخم بسته
2- استئو مالاسی
3- زخم عفونی

 

12- استفاده از ماساژور يا Vibrator
   ماساژ عبارت است از يك سری حركات منظم و ريتميك كه توسط يك فيزيوتراپيست ماهر و يا با استفاده از يك دستگاه ويبريتور انجام می شود و بر روی سيستم عصبی عضلانی و گردش خون تأثير می گذارد.

 

موارد كاربرد :
1- ايجاد آرامش در بدن
2- كاهش‌چسبندگی
3- كمك به بازگشت خون
4- كاهش درد
5- تخليه ترشحات ريه
6- كاهش اسپاسم

 

»  حرکت درمانی و مكانوتراپی
   در ورزش درمانی با توجه به اينكه مشكل بيمار محدوديت حركتی ، كوتاهی يا ضعف و ناتوانی عضله است تكنيكهای درمانی مانند Mobilization ، Hold Relax ، P.N.F و ورزشهای ايزومتريك و ورزشهای مقاومتی برنامه ريزی شده و با استفاده از وسايل موجود در فيزيوتراپی از قبيل فنر ، قرقره ، وزنه ، صندلی چهار سر ، پارالل ، دوچرخه ثابت ، چرخ شانه ، نردبان شانه ، كشش مكانيكی گردن و ... هدف درمانی پيگيری می شود كه ورزش درمانی در دستور فيزيوتراپی تحت عنوان EXS مطرح می شود.

 

 

 »  آب درمانی يا هيدروتراپی
   استفاده از آب و خواص آن جهت اهداف درمانی را هيدروتراپی می نامند . در فيزيوتراپی از خواص درمانی آب در جهت كاهش اسپاسم و كاهش سفتی مفاصل و ... استفاده می شود.

 

موارد كاربرد :
1- افراد CP     
2- رفع خستگی
3- كاهش‌ استرسهای ‌روحی‌ و روانی
4- بيماريهای‌ روماتيسمی‌‌ مانند آرتريت‌ روماتوئيد و

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم آبان ۱۳۸۶ساعت 14:20  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  | 

شروع كمر درد از30 سالگی

شروع كمر درد از30 سالگی


 فیزیوتراپیست‌ها می‌گویند در سال‌های اخیر، شایع‌ترین بیماری‌ مفصلی كه به خصوص جوانان را درگیر كرده است، آرتروز و ساییدگی مفاصل است كه مخصوصا در زانو، گردن،‌ كمر و ستون فقرات رایج شده است.
کمردرد با بلند کردن جسم سنگین
از این مهم‌تر این كه سن شیوع این بیماری‌ها كاهش پیدا كرده است؛ طوری‌كه یكی از بحث‌های عمده این متخصصان در كنگره فیزیوتراپی امسال نیز همین بود كه تا حدود 20 سال قبل، اكثر افرادی كه برای درمان‌ دردهای عضلانی اسكلتی به درمانگاه‌های فیزیوتراپی و ارتوپدی مراجعه می‌كردند، افراد بالای 55 تا 60 سال بودند و در واقع تخریب غضروف مفصلی در سنین بالا شروع می‌شد؛ ولی امروزه این سن به 30 سال كاهش پیدا كرده و پزشكان شاهد مراجعه بیمارانی با سنین 30 تا 50 سال با دردهای گردن، زانو، كمر و مفاصل مختلف به مراكز درمانی هستند.

مقصر؛ سبك زندگی

دكتر عباس رحیمی، دبیر هجدهمین كنگره فیزیوتراپی ایران، دلیل كاهش سن ابتلا به آرتروز و دردهای مفصلی را نحوه زندگی نامناسب و وضعیت كاری و شغلی افراد ذكر می‌كند و به همشهری می‌گوید: «بی‌تحركی در محیط های اداری و عدم فعالیت‌های فیزیكی در زندگی، از دلایل اصلی این بحران اجتماعی است.»
دكتر مصطفی نجاتیان، فیزیوتراپیست هم با اشاره به اینكه یكی از عوامل كاهش سن ابتلا به بیماری‌های مفصلی در ایران، اشكال در وضعیت حركتی به خاطر زندگی شهرنشینی است، می‌گوید: «نشستن،‌ خوابیدن، نوع راه رفتن و نوع كفش انتخابی در میان مردم ما اصلا استاندارد نیست. این در حالی است كه حتی آموزش‌های لازم به افراد برای اصلاح كردن این سبك زندگی در كشور ما وجود ندارد. در كشورهای پیشرفته به همه افراد آموزش های لازم برای كار در اداره‌ها و... از طریق مجلات و بروشورهای مختلف داده می‌شود، ولی در ایران هیچكدام از این اقدامات صورت نمی‌گیرد.»
این فیزیوتراپ با بیان اینكه مسئله دیگر شیوع این بیماری‌ها، نداشتن فعالیت‌های ورزشی است، طوری كه كمتر از 10 درصد افراد جامعه به طور روزمره ورزش می‌كنند، ادامه می‌دهد: «در بسیاری از افراد هماهنگی میان عضلات وجود ندارد و این امر می‌تواند یا به علت عوامل ژنتیكی باشد یا به علت چاقی بیش از حد. همچنین تغذیه نیز از جمله عواملی است كه به خصوص در كودكان از وضعیت نابسامانی برخوردار است.
امروزه كودكان بجای خوردن آب، نوشابه مصرف می‌كنند. مصرف نوشابه به خاطر اسید فسفریك موجود در آن، جذب كلسیم را کاهش می دهد. لذا اگر هر روز از نوشابه استفاده شود، در سنین جوانی افراد به سرعت دچار بیماری‌های مفصلی می‌شوند. همچنین امروزه در بین كودكان به خصوص در مدارس، یا شیر عرضه نمی‌شود یا با كیفیت بسیار پایین عرضه می‌شود كه این امر خود زمینه را برای افزایش بیماری‌های مفصلی در جوانی آماده می‌كند.»

درد زانو، رایج ترین درد

به گفته متخصصان، به ازای هر یك كیلو اضافه وزن در سطح صاف، حدود 3 تا 5 برابر فشار بیشتری به زانو وارد می‌شود كه در مواقع بالا و پایین رفتن از پله این فشار 10 برابر می‌شود. همچنین شایع‌ترین دردهای مفاصل مربوط به كشكك زانوست كه در واقع استخوانی است كه داخل تاندون عضله چهار سر ران قرار گرفته و در هر خم و راست شدن زانو حدود 7 تا 8 سانتیمتر این استخوان روی زانو حركت می‌كند.
هرچه این حركت طبیعی ‌تر باشد، مشكلات آن كمتر خواهد بود، ولی اگر در مسیر حركت كشكك روی زانو، مقداری انحراف به طرف داخل یا خارج وجود داشته باشد، باعث خراش غضروف یا نرم‌ شدگی آن می‌شود كه موجبات درد و ناراحتی را در قسمت جلوی زانو فراهم می‌كند.
دكتر تركمان، متخصص زانو در این باره توضیح می‌دهد: «بیشترین دردهای زانو در افراد جوان، به خصوص خانم های جوان به وجود می‌آید و شایع ترین علتش یكی ضعف عضله چهار سر ران است كه این عضله به طور طبیعی در زنان ضعیف ‌تر است و دیگری رعایت نكردن برخی اصول نشستن و برخاستن مثل دو زانو یا چهار زانو نشستن، یا از سطح شیب ‌دار بالا رفتن به مدت طولانی، یا خم بودن زانو به مدت زیاد در نتیجه كارهای اداری است. البته از همه مهم تر ضعف عضله چهار سر ران است که نیاز به تقویت دارد.»
وی تصریح می‌كند: «البته یك سری ریز فاكتور وجود دارد كه باعث می‌شود آرتروز زودتر یا شدیدتر به وجود آید. این ریز فاكتورها شامل افزایش وزن و چاقی فرد است که ارتباط مستقیم با دردهای زانو دارد. علاوه بر آن انحراف زانو به شكل پرانتزی یا ضربدری موجب می‌شود كه وزن بدن به طور یكسان روی سطح زانو پخش نشود و یك طرف فشار بیشتری را تحمل كند و در نهایت این فشار باعث ساییدگی آن طرف مفصل می‌شود. البته انحراف از نوع پرانتزی در ایران بیشتر از ضربدری شایع است.»

بی‌تحركی درمان نمی‌كند

برخی از مردم به اشتباه تصور می‌کنند که صرفا با حذف فشار روی مفصل و ثابت نگه‌داشتن آن، مشکلشان حل می‌شود، در صورتی‌که به گفته متخصصان عدم تحرک مناسب، خود خطرات جدی مانند آرتروز مفصل را در پی دارد چرا که تغذیه مفصل از طریق تحرک صورت می‌گیرد.
دکتر محمد رضا ‌هادیان دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران هم فشارهای طولانی و ثابت روی مفصل را مانند فشار روی یک اسفنج آغشته به آب می‌داند که در اثر فشار، آب خود را از دست می‌دهد و مفصل در این شرایط ، آماده ی تخریب می‌شود.
وی عادت‌های غلط در زندگی روزمره مانند نحوه نشستن به صورت چهار زانو و استفاده از توالت‌های ایرانی را از جمله موارد تشدید‌‌‌کننده آسیب به مفصل زانو ذکر کرده و می‌گوید: «عضلات در بدن همانند کمک فنرها در ماشین عمل کرده و مانع از ایجاد فشار روی اسکلت استخوانی و مفاصل بدن می‌شوند. برای همین تقویت عضلات چهار سر ران و عضلات پشت ران، هماهنگی در تقویت عضلات، کاهش وزن، تغذیه صحیح، تحرک مناسب و انجام ورزش‌های درست و حتی‌الامکان با نظارت متخصصین فیزیوتراپی و طب ورزش از جمله راه کارهای پیشگیرانه و درمانی مفصل زانو است.»
وی یکی از مهم ترین موارد پیشگیرانه و درمان آسیب‌های مفصل زانو را کاهش وزن می‌داند: «به عنوان مثال فشار وارد بر مفصل زانو در هنگام بالا رفتن از پله‌ها معادل 3 برابر وزن بدن و در هنگام پایین آمدن 7 تا 8 برابر وزن بدن است و این امر خود دلیل محکمی‌ در کاهش وزن اضافی بدن برای حفظ سلامت مفاصل، به خصوص مفصل زانو خواهد بود.»

پیشگیری مهم‌تر از درمان

متخصصان بهترین راه درمان آرتروز را كاهش عوامل بوجود آورنده آن می‌دانند و توصیه می‌كنند افراد از دو زانو و چهار زانو نشستن و عادت به آن پرهیز كنند. همچنین افرادی كه مشكل زانو دارند، راه رفتن در سطح صاف را برنامه زندگی خود قرار دهند، چرا كه هیچ آرتروزی مانع راه رفتن افراد در سطح صاف نیست.
البته در موارد شدیدتر، درمان های دارویی و جراحی زانو هم از درمان های مفید و ضروری آسیب‌های مفصل زانو هستند. در عمل جراحی زانو كه رویه مفصلی تعویض می‌شود، در واقع مفصل مصنوعی برای فرد گذاشته می‌شود و درد تا حد زیادی كاهش می یابد.
 
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم آبان ۱۳۸۶ساعت 15:14  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  | 

روش های درمان آرتروز

روش های درمان آرتروز


 گفت‌وگو با پروفسور فرهاد فرید، رئیس انجمن جراحی بسته مفاصل ایران و آلمان (جیاموس) را درباره ی بیماری آرتروز و روش‌های جدید درمان آن بخوانید.
استخوان های دست

درمان در این بیماری چگونه است؟

معمولا درمان چهار مرحله دارد که در مرحله ی 1 و 2 سعی می‌ شود با استفاده از فیزیوتراپی، ورزش و درمان با میدان مغناطیسی(مگنت ‌تراپی) اوضاع را بهتر كرد.
جالب است بدانید که موثر بودن میدان مغناطیسی در درمان آرتروز زمانی کشف شد که  بیماران مبتلا به سرطان مجبور بودند به مدت 4 هفته تحت درمان با MRI قرار بگیرند تا پزشکان رشد تومور را در آنها بررسی کنند.
تعجب‌ آور این بود که بعد از یک سال، آن دسته از بیماران که آرتروز هم داشتند، خیلی بهتر شدند. البته درمان‌های دیگری مثل تزریق اسید هیالورونیک یا استفاده از قرص‌های کندرویتین و گلوکزآمین هم وجود دارد.

چه زمانی کار به جراحی می ‌کشد؟

از درجه ی دو به بعد باید جراحی انجام شود. تا 20 سال پیش که آرتروسکوپی، یعنی همان جراحی بسته را  نداشتیم، اگر مینیسك یك ورزشكار پاره می ‌شد، جراح، زانو را با شکاف بزرگ باز می ‌کرد و تمام مینیسکی را که قسمتی از آن پاره شده بود، برمی ‌داشت و چون فنری وسط غضروف استخوان نبود که بتواند فشار را از بالا به پایین بگیرد، آرتروز به وجود می ‌آمد و منجر به شکستن و راست‌ کردن محور زانو تا تعویض مفصل می‌ شد.
اما امروزه با استفاده از روش‌های جدیدتر مثل آرتروسکوپی، فقط همان قسمت پاره شده ی مینیسک را بر می ‌دارند، یعنی 20 تا 25 درصد آن برداشته می ‌شود و حدود 70 تا 75 درصد آن هنوز در مفصل است که می‌ تواند فشار را قبول کند.
آرتروسکوپی زانو و شانه
آرتروسکوپی (Arthroscopy) روشی با تهاجم اندک و با عوارض بسیار کمتر از جراحی باز زانوست که در میان مفاصل، آرتروسکوپی زانو بیشتر از دیگر مفاصل رایج شده است.
در روش آرتروسکوپی با استفاده از دو سوراخ کوچک که از یکی از آنها تلسکوپ وارد می‌ شود، تمام جزئیات عمل را می ‌توان بر صفحه ی بزرگی نمایش داد (روی تصویر بالا کلیک کنید).

آیا لیزر هم در جراحی زانو كاربرد دارد؟

بله، لیزر درمان موثری است و از خواصی که دارد و هنوز هم کاملا کشف نشده، این است که بیمارانی که تحت این نوع جراحی قرار گرفته‌اند، بعد از عمل درد بسیار کمتری دارند. دکتر اولو( اولین کسی که در سال 1985 لیزر را در جراحی آرتروسکوپی استفاده کرد) معتقد است که فشار وارده به اعصاب مفصلی، در لیزر کمتر است.
از دیگر مزایای لیزر این است که بعد از عمل جراحی، خونریزی وجود ندارد و مهم تر از همه اینکه با لیزر می ‌توان خیلی دقیق‌ تر غضروف شل شده را سفت کرد، در صورتی که با تیغ اگر بخواهیم ریش ریش‌های غضروفی را برداریم، ممکن است قسمت‌های سالم هم برداشته شود.
سعی این است که با هر تکنیکی که می‌ شود، غضروف سطح مفصلی یا مفصل خود بیمار را نگه داریم، چون اگر ما زود تصمیم به برداشتن سطح مفصل و تعویض آن با پروتز بگیریم،  بیمار قادر به استفاده از تکنولوژی سلول‌های بنیادی نخواهد بود.

آیا درمان آرتروز با استفاده از سلول‌های بنیادی نیز یك روش جدید است؟

بله، یكی از روش‌های جدید درمانی، كشت و تكثیر سلول‌های غضروفی در بیرون بدن و سپس پیوند دوباره به مفصل آسیب ‌دیده است كه برای این كار نیاز به تكنیك‌های بسیار پیشرفته و فراهم شدن شرایط مناسب جهت رشد و تكثیر سلول‌هاست. این روش بسیار موثر بوده و در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
دکتر محمد مهدی شكیبایی، استاد دانشگاه مونیخ (لودویك ماكسی میلیام) یکی از کسانی است که روی این قضیه کار می‌ کند. البته، استفاده از این روش‌ها تنها در مواردی كه بیمار به موقع به پزشك مراجعه كرده و زخم‌های غضروفی اندازه ی كوچك تا متوسط داشته باشند، امكان ‌پذیر است و در صورت مراجعه ی دیر هنگام بیمار و تخریب تمام غضروف مفصلی، تنها راه درمان، تعویض كل مفصل و استفاده از مفصل مصنوعی است
+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام مهر ۱۳۸۶ساعت 15:4  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  | 

آشنایی با رشته فیزیو تراپی

»  آشنایی با رشته فیزیوتراپی
   فیزیوتراپی می تواند جهت توانبخشی و نجات بیماران به عنوان یکی از بازوهای توانمند تیم پزشکی وارد عمل شود و جامعه ما را از زمین گیر شدن و ناتوان شدن گروهی از جوانان و سالمندان که به دلیل تصادفات و حوادث ناگوار و کهولت سن مشکل پیدا می کنند رهایی بخشد.
   بنابراین بر خود واجب دیدم در خصوص معرفی رشته فیزیوتراپی و کاربرد آن در بیماران مقاله ای را ارائه دهم تا عزیزان نیازمند به فیزیوتراپی از این درمان مهم که گاهی می تواند اولین گام درمان نیز محسوب شود محروم نگردند.

»  تعریف فیزیوتراپی
  
فیزیوتراپی ، شاخه ای از پزشکی است که در آن برای توانبخشی بیماران از عوامل فیزیکی مثل گرما ، سرما ، الکتریسیته ، نور و عوامل مکانیکی و ورزش استفاده می شود.

»  اهداف فیزیوتراپی
  
فیزیوتراپیست با به حداقل رساندن عوارض بیماریها و درمان بیماریها و نیز از بین بردن عوامل محدود کننده و ناتوان کننده در جهت مستقل نمودن بیمار در طول زندگی تلاش و به طور خلاصه هدف فیزیوتراپی مستقل نمودن بیمار در طول زندگی می باشد.

»  موارد کاربرد فیزیوتراپی
  
با توجه به هدف فیزیوتراپی که عنوان شد می توان کاربرد آن را به راحتی بیان کرد به این صورت که هرگاه عوامل محدود کننده و ناتوان کننده باشد با از بین بردن آن بیمار را در رسیدن به هدف توانبخشی کمک کرد ولی به طور اختصار جهت آشنایی بیشتر به موارد زیر اشاره می کنیم
:

فیزیوتراپی در بیماران ارتوپدی »
فیزیوتراپی در بیماریهای روماتولوژی »
فیزیوتراپی در بیماریهای اعصاب »
فیزیوتراپی در اطفال »
فیزیوتراپی در بیماریهای زنان »
فیزیوتراپی در اعمال جراحی »
فیزیوتراپی در بیماریهای پوستی »
فیزیوتراپی در بیماران بستری در بخشهای بیمارستان »
فیزیوتراپی در بیماریهای قلبی و تنفسی »
فیزیوتراپی در سالمندان »

»  فیزیوتراپی در بیماران ارتوپدی
   از جمله موارد ارتوپدی که می توان در آنها با فیزیوتراپی مفید واقع بود عبارتند از : شکستگی استخوان ها و دررفتگی مفاصل ، تعویض مفاصل (ارتروپلاستی ها) ، اختلالات اسکلتی عضلانی مثل : کمردرد و گرفتگی عضلات ، ایجاد تغییرات فرسایشی در مفاصل مثل آرتروز : زانو ، شانه ، ران و ستون فقرات و غیره ، اختلال در ستون فقرات : اسکلیوز ، کیفوز و اختلال ناحیه گردن مثل : تورتیکولیو نیز ضایعات بافت نرم مثل پیچ خوردگی ، پارگی لیگامانها ، پارگی مینیسک ها ، فتق دیسک بین مهره ای ، کندرو مالاسی ، کشیدگی تاندون عضلات ، پارگی تاندون عضلات و اختلالات مادرزادی مانند دررفتگی مفصل ران ، تشکیل نشدن کامل مهره ها ، کف پای صاف ، پا چنبری ، پا پرانتزی ، پا ضربدری ، دنده گردنی ، لغزش مهره های ناحیه کمر و ... و در مورد قطع اندامها به دلیل تصادفات ، جنگ ها و بیماری ها و ... و نیز مواردی همچون خشکی مفصل شانه ، آتروفی سودک ، ضایعه گلف البو و ضایعه تنیس البو و جراحی های دست و ... می توان از فیزیوتراپی استفاده کرد.

»  فیزیوتراپی در بیماریهای روماتولوژی
  
بیماری های مفاصل و بافت نرم را اصطلاحا بیماری های روماتولوژی می نامند و فیزیوتراپی در بیماران روماتولوژی میتواند جهت کاهش درد و کاهش تورم و التهاب و نیز جلوگیری از پیشرفت عوارض بیماری و بدست آوردن حداکثر کارایی دوباره از مفصل مفید واقع شود و از جمله این بیماری ها عبارتند از : پولی میوزیت (التهابی است که در عضلات ایجاد می شود) ، در ماتومیوزیت (تارهای عضلانی و پوست ملتهب می شود) ، اسپوندیلیت انکیلیوزان (التهاب ستون فقرات و بافت های مجاور آن) آرتریت روماتوئید (التهاب مفاصل ، رباط و کپسول مفصلی) و بیماری هایی مثل آرتروز زانو ، ران و ستون فقرات ، و اختلافات دیگر مثل بورسیت ، کپسولیت ، تندونیت ، تنوسینویت ، آرتریتها و آرتروزها ، سندرم بهجت و غیره.

»  فیزیوتراپی در بیماریهای اعصاب
  
با توجه به اینکه در بیماران اعصاب ، عضلات بیمار گرفتار می شوند. فیزیوتراپی جهت تقویت عضله و راه اندازی بیمار موثر می باشد و از جمله این بیماری ها عبارتند از : بیماری های عفونی مغز یا سیستم عصبی مثل آبسه مغزی ، سرخجه ، سیفلیس ، مننژیت ، فلج اطفال و غیره. و بیماری های عروق مغز مثل سکته مغزی ، تومورهای سیستم عصبی مثل تومور مغز ، تومور مخچه ، تومورهای نخاع و ضایعات دیگر همچون
: ضایعات نخاع ، ضایعات اعصاب و اعصاب محیطی و غیره.

»  فیزیوتراپی در اطفال
  
قریب به 10
% از کودکانی که به دنیا می آیند دچار نوعی از معلولیت می باشند که با فیزیوتراپی به موقع می توان در معلولیت موجود اقدامات موثری را انجام داد و از جمله این معلولیتها عبارتند از : فلج مغزی ، فلج اطفال ، فلج زایمانی (ارب پالزی) ، تور تیکولی (کودکانی که با گردن کج به دنیا می آیند) ، اختلال در مچ پا (مثل کف پای صاف ، و پا چنبری و غیره).

»  فیزیوتراپی در بیماریهای زنان
  
فیزیوتراپی در بیماری های زنان را با هدف کاهش درد و از بین بردن برخی عفونتها و چسبندگی ها که در بافتهای مختلف دستگاه تناسلی ایجاد می شود و نیز تقویت عضلات ناحیه شکم و اطراف لگن انجام داد و از جمله این موارد عبارتند از
: کمر درد که منشا آن بیماری های زنان است ، ضعف عضلات ناحیه شکم و لگن و بیمار های التهابی و در برخی از جراحی های دستگاه تناسلی زنان و غیره.

»  فیزیوتراپی در اعمال جراحی
  
حال عمومی بیماران و جلوگیری از ایجاد و کنترل و حفظ دامنه حرکات مفاصل اطراف محل عمل برای از بین بردن درد و جسبندگی و محدودیت حرکتی می توان از فیزیوتراپی استفاده کرد و از جمله موارد آن عبارتند از
: سوختگیها و در برخی اعمال جراحی در ناحیه فک و صورت و غیره.

»  فیزیوتراپی در بیماریهای پوستی
  
در بیماریهای پوستی می توان با کاهش درد به بهبودی سریع و بهتر صدمات پوستی کمک کرد و از جمله این بیماریهای پوستی عبارتند از : سوختگی پوست و زنا و آکنه و لوپوس و در اعمال جراحی پلاستیک و اعمالی که برای زیبایی انجام می شود با کنترل چسبندگی محل عمل و غیره.

»  فیزیوتراپی در بیماران بستری در بخشهای بیمارستان
  
با توجه به اینکه وقتی بیماران عزیز در بیمارستان بستری می شوند از هر گونه حرکت عاجزند که به دنبال آن خشکی مفاصل و ضعف عضلات و نیز تجمع ترشحات درریه آنها و نیز بیماریهای زخم بستر آنها را تهدید می کند و برای پیشگیری از بوجود آوردن این مشکلات لازم است بعد از تجویز پزشک هر روز حداقل یک نوبت فیزیوتراپیست با انجام حرکات فعال و غیرفعال و نیز تمرینات تنفسی و همچنین با ارائه راهنمایی های لازم از به وجود آوردن گرفتاری بیشتر پیشگیری می کند و زمینه لازم برای توانبخشی بیمار را فراهم می کند.

»  فیزیوتراپی در بیماریهای قلبی و تنفسی
  
فیزیوتراپی در بیماران تنفسی شامل اصلاح الگوی تنفسی تقویت عضلات سیستم تنفسی و تخلیه ترشحات داخل ریه و مجاری تنفسی و همچنین تحریک رفلکس سرفه و آموزش روشهای تنفسی و تمرینات تنفسی می باشد و همچنین آموزش وضعیت های خاص برای تخلیه ترشحات از ریه می باشد و برای درمانی در بیمارستان قلبی شامل : بهبودی وضعیت بیمار و نیز افزایش کارایی سیستم قلبی عروقی که از جمله موارد قلبی ِ تنفسی عبارتند از : جراحی در ناحیه قفسه سینه ، ضعف در عضلات سیستم تنفسی ، شکستگی دنده ها ، بیماریهای تنفسی مثل پنومونی یا ذات الریه ، آمبولی ریه ، آبسه ریه ، برونشکتازی ، آتلکتازی ، برونشیت مزمن ، آمفیزم و آسم و سرطان عناصر تنفسی و غیره . و نیز بیماری هایی همچون ایسکمی قلبی ، ترومبوفلبیت ، واریس و غیره.

»  فیزیوتراپی در سالمندان
  
با توجه به اینکه سالمندان عزیز با بالا رفتن سن و کاهش فعالیت روزانه دچار ضعف و ناتوانی می شوند لازم است زیر نظر فیزیوتراپیست ماهر به حرکت ورزشی ادامه داده و از بروز مشکلات پیشگیری نمایند. در پایان اشاره به این نکته ضروری است که یکی از دلایل ثمر بخش بودن درمان بیماران در کشور های پیشرفته وجود ارتباط تنگاتنگ بین پزشک معالج از قبیل
: جراح ارتوپد ، جراح اعصاب ، داخل اعصاب ، متخصص روماتولوژی ، متخصص قلب و عروق و متخصص ریه و جراح و ... با سایر کادر درمان همچون تیم توانبخشی (فیزیوتراپیست) می باشد بنابرین اگر روزی بتوانیم بین پزشک معالج و فیزیوتراپیست ارتباط تنگاتنگ درمانی را بیش از پیش تقویت کنیم فیزیوتراپی می تواند گام بلندی را در درمان فیزیکی بیماران سکته مغزی ، فلج اندام ها ، آرتروز زانو ، ضایعات مفاصل و ستون فقرات و عوارض شکستگی ، ضایعات نخاعی ، بیماران قلبی و عروقی و ریوی و ... بردارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۶ساعت 12:6  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  | 

بررسی نقش لیزر کم توان در کاهش درد کمردردهای مکانیکی

کمردرد از شایعترین شکایات مربوط به سیستم عضلانی ـ اسکلتی  در جوامع مدرن میباشدودر حال حاضر دومین علت مراجه به پزشک بعد از عفونت دستگاه تنفس فوقانی میباشد. حدود ۲/۳ بالغین ۳۰ تا ۵۰ ساله از این بیماری رنج میبرند. کمردرد شایعترین و پرهزینه ترین ناتوانی ناشی از انجام کار در افراد زیر ۴۵ سال میباشد.مطالعات تجربی نشان میدهند که منشا این نوع درد میتواند لیگامانها-مفاصل-پریوست مهره ها عضلات و فاسیای پارا ورتبرال-ریشه های اعصاب محیطی ودژنراسیون دیسک بین مهرهای باشدتا به حال روش های زیادی برای درمان این بیماری به کار برده شده است از جمله :دارو درمانی-لیزر -ورزش -هیدرو تراپی -تراکشن(TRACKTION) وًٍTENS  وتحریک نخاعی - ماساژ درمانی (MANIPULATION)  - ساپورتهای کمری و در مرحله اخر درمان جراحی می باشدحال در درمان با لیزر کم توان  شروع درمان  به این روش به ۳۰ سال قبل در اروپای شرقی بر میگردد . اگر چه این نوع درمان توسط  FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده) تایید نشده است اما در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار میگیرد.شایعترین لیزری که برای درمان مورد استفاده قرار میگیرد لیزرهای کم توان  گالیم.الومنیم.ارسنید(GaAIAS ) و گالیم ارسنید(GAAS)ونیزلیزر NE_HE میباشد.

اثرات بیولوژیکی این لیزرها ناشناخته  اما گفته میشوند بر روی برخی از فعالیتهای پاتو بیولوژیکی  موثر میبا شد .

 

از جمله

 

۱ـافزایش وسکو لاریزاسیون  با تحریک فعالیت فیبرو بلاست وتولید کلاژن

 

۲ـافزایش نسبی درجه حرارت بافت مورد نظر و نیز بهبود میکرو سیرکولاسیون.

 

اخیرا مشاهدات تجربی نشان داده است  که تابش لیزر فرو سرخ منجر به افزایش قابل توجه جریان عروق بافت همبندی در مدل تجربی میشود.در مطالعه دیگر با استفاده از لیزر کم توان (GAAS) با طول موج ۶۰۴ نانومتر  مشخص شد  که لیزر اثرات ضد التهابی و  وازودیلاتوری خود رادر محل مورد نظر اعمال میکند ومنجر به اثرات ضد درد میشود.در مطالعه ای دیگر مشخص شد که لیزر کم توان میکرو سیرکولاسیون موضعی و اکسیژن رسانی بافت هدف را بهبود میبخشد و با این کار مواد زاید جمع شده در محل را نیز از بین میبرد  علاوه بر این تابش اشعه لیزر به صورت انتخابی سیگنالهای درد رادر اعصاب محیطی مهار میکند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۸۶ساعت 16:52  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  |